




2022 Audemars Piguet 16202PT Royal Oak "Jumbo" Extra-Thin 50th Anniversary Platinum Green Dial 39mm
The 2022 Audemars Piguet 16202PT Royal Oak "Jumbo" Extra-Thin 50th Anniversary edition celebrates five decades of the iconic Royal Oak with a 39mm platinum case and a striking green fume dial. This extra-thin model preserves the classic elegance and proportions of the original while showcasing sophisticated watchmaking excellence. Crafted for discerning collectors, it combines heritage design with modern refinement, making it a distinguished symbol of Audemars Piguet’s enduring legacy.
| Brand | Audemars Piguet |
| Model | Royal Oak "Jumbo" Extra-Thin 50th Anniversary |
| Reference |
16202PT.OO.1240PT.01 |
| Movement | Automatic |
| Case Material | Platinum |
| Bracelet Material | Platinum |
| Year | 2022 |
| Condition | Very Good |
| Box / Papers |
Original box, Original papers |
| Gender | Men's Watch/Unisex |
| Location | United States of America, Florida, Miami |
| Price | $189,000 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Movement / Caliber | 7121 |
| Base Caliber | 7121 |
| Power Reserve | 55 h |
| Jewels | 33 |
| Case Material | Platinum |
| Case Diameter | 39mm |
| Water Resistance | 50 m |
| Bezel Material | Platinum |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Green |
| Dial Numerals | Baton |
| Bracelet Material | Platinum |
| Bracelet Color | Platinum |
| Clasp | Fold |
| Clasp Material | Platinum |
| Functions | Date, Time |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The 2022 Audemars Piguet 16202PT Royal Oak "Jumbo" Extra-Thin 50th Anniversary edition celebrates five decades of the iconic Royal Oak with a 39mm platinum case and a striking green fume dial. This extra-thin model preserves the classic elegance and proportions of the original while showcasing sophisticated watchmaking excellence. Crafted for discerning collectors, it combines heritage design with modern refinement, making it a distinguished symbol of Audemars Piguet’s enduring legacy.
| Brand | Audemars Piguet |
| Model | Royal Oak "Jumbo" Extra-Thin 50th Anniversary |
| Reference |
16202PT.OO.1240PT.01 |
| Movement | Automatic |
| Case Material | Platinum |
| Bracelet Material | Platinum |
| Year | 2022 |
| Condition | Very Good |
| Box / Papers |
Original box, Original papers |
| Gender | Men's Watch/Unisex |
| Location | United States of America, Florida, Miami |
| Price | $189,000 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Movement / Caliber | 7121 |
| Base Caliber | 7121 |
| Power Reserve | 55 h |
| Jewels | 33 |
| Case Material | Platinum |
| Case Diameter | 39mm |
| Water Resistance | 50 m |
| Bezel Material | Platinum |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Green |
| Dial Numerals | Baton |
| Bracelet Material | Platinum |
| Bracelet Color | Platinum |
| Clasp | Fold |
| Clasp Material | Platinum |
| Functions | Date, Time |



















